Bike Night Series 2015

_DSC0612

V  říjnu sezóna závodů pomalu končí. Pro nás, co často trávíme letní víkendy prací, v mém případě koučováním především na Singltreku pod Smrkem, ale naopak přichází období, kdy si můžeme vyrazit užít zase něco jiného. No a proč to brát nějakým tradičním způsobem, že? Pojďme si užít nevyzpytatelné podzimní počasí se vším všudy a ještě po tmě.

Tohle jsem si říkal, když jsem začal uvažovat o registraci na seriál závodů  Bike Night Series 2015, který se jel čtvrtým rokem na tratích ve dvou pražských lokalitách. Jakmile jsem ve startovce našel první známé jméno, konkrétně Zdeňka Henďu Hendricha, řekl jsem si, že to přece jen nebudou závody jen pro hipstery na fixkách a přihlásil se rovnou na všechny čtyři díly. A rozhodně jsem neudělal chybu.

DSC_0034

Systém seriálu byl až na finálový závod stejný – noční cross country. Start v půl osmé. Tři kola o délce ca. 3,8 km pro dámy, pro chlapy o kolečko více. Už první akce v Hostivaři ukázala, že to bude slušná prověrka fyzických schopností kombinovaná se stezkou odvahy. A tím nemyslím jen jízdu v noci. Na prvních dvou závodech totiž příjemně zapršelo a teplota nepřekročila 10 stupňů, takže zážitků zejména ze sjezdových pasáží si každý odnesl plný trenky.

IMG_9394

IMG_9445

Hostivař

Oba závody v Hostivaři se motaly kolem známé přehrady. Tratě nebyly nějak dvakrát náročné. Měly dva drobné nešvary. První z nich se projevil díky dešťovým přeháňkám, na které letos nejsme moc zvyklí. Místní ornice je totiž velmi kvalitní, takže se zákonitě udělalo taky velmi kvalitní bláto. Zejména průtrž před druhým závodem a následné lehké mrholení třeba donutilo některé závodníky vycvaknout nášlapy a seběhnout nejprudší sjezd po svých. O něco techničtější pak byly i technické výjezdy. Druhý typický znak vlastně všech tratí  Bike Night Series byla jejich častá jednoproudovost. A tak se stávalo, že byl člověk s méně ostrými lokty na startu nucený jet nějaké to kolo za pomalejším bajkerem a opačně. To nic neměnilo na tom, že ti, co se nenechali v  Hostivaři odradit počasím, si zajezdili na docela pěkně vybraných trailech.

DSC_0337

Bylo taky vidět, že tým okolo pořadatele závodu Petra Polívky funguje sehraně a má po předchozích ročnících organizaci zvládnutou. Díky hustému reflexnímu značení na stromech, pařezech, značkách, prostě všem, kam se dalo připevnit, jste málokdy pochybovali, že jedete špatným směrem. Co se týká výsledků, tak se během prvních dvou závodů o místa na bedně v nejsilnější kategorii mužů přetahovali Milan Černý se Zdeňkem Hendrichem. V ženách pak o sobě od začátku dávala vědět Madla Fantová, kterou ale na druhém závodě převálcovala Karla Štěpánová.

_DSC0788

Točná I.

Třetí a čtvrtý závod byl sice značen jako Komořany- Točná, ale pro mě to byla prostě Točná. Párkrát jsme si tu byli zaskákat na dirtech a tak jsem se sem vybaven předchozími zkušenostmi docela těšil. A bylo proč. Jednak se umoudřilo počasí, takže nám tentokrát nepršelo a pak byla trať začínající na hranici letiště zatím určitě nejzajímavější. Jednak jste na ní i za tmy poznali, že jedete pěkně z kopce, stejně jako o sobě ve vašich nohách dal vědět závěrečný technický výjezd.  Vyježděné single traily se tu střídaly i s novými částmi trasy v čerstvě vyhrabaném listí. Do cíle posledního okruhu tentokrát mezi muži první dorazil David Klap, který za sebou nechal dva rivaly z prvních dvou závodů. Mezi ženami opět zvítězila Karla Štěpánová před Madlou Fantovou.

DSC_0324

Finále Točná

Poslední závod série byl tradičně výjimečný. Jednak se rozhodovalo o celkovém umístění a pak měl také jinou koncepci. Jelo se tentokrát místo tradiční středy v úterý (kvůli svátku) a to na jednom 25 km dlouhém okruhu od Vodácké krčmy u Sváry v Braníku. Počasí bylo v podstatě podobné jako před týdnem. Nepršelo, teplota kolem 9 stupňů. Jen u řeky neměl člověk pocit, že je nějaké velké hic. Trať byla možná nejzajímavější z celého seriálu.

TrekBikeNight4006

Okolo devadesáti závodníků odstartovalo u západního cípu Modřanské rokle. Projeli si ji křížem krážem. Bylo tu několik táhlých výjezdů, ale taky sjezdy v odkloněném svahu, přes kořeny nebo průjezdy klopenými zatáčkami. Nastoupalo se něco okolo pěti set metrů. Před závěrečným sjezdem nás nechtěli pořadatelé ochudit ani o oblíbený výjezd z předchozího závodu. Asi nejvíc se pak člověk musel kousnout při dvou a půl kilometrovém spurtu po cyklostezce podél Vltavy do cíle. Tam to fakt bolelo. Svoji převahu na téhle trati mezi muži ukázal Milan Černý, který se utrhnul dvojici Marek Vágner a Zdeněk Hendrich. Mezi ženami zvítězila Madla Fantová.

_DSC0133

Celkově finálově závěrečné shrnutí

Druhý závod na Točné, a celkově čtvrtý, uzavřel celou Night Bike Serii. Určitě se sluší zmínit, že se celkovými vítězi stali Zdeněk Hendrich mezi muži, Madla Fantová v kategorii žen a Míra Městek mezi veterány. Důležitější ale je, že celý seriál nočních závodů byl rozhodně moc příjemným zpestřením středečních večerů (a taky jednoho úterního). Petr Polívka vybírá bezpečné tratě, které jsou pro noční závody až na úplně drobné výjimky skvěle značené. Člověk nemá pocit, že by v nějakém místě jel orienťák a může si užít závod na horských kolech, když už jsou dny moc krátké na to, abyste to stihli za světla. Určitě ale člověk nesmí podcenit přípravu. Přeci jen se jezdí v teplotách kolem deseti stupňů a bez kvalitního světla vidíte tak v prvním kole, kdy špalír ostatních závodníků působí jak noční jízda loupeživých rytířů. Tomu všemu přispívá pohodová atmosféra, kdy sice všichni přijedou závodit, ale nikdo vám neodmítne na trati pomoct a na závěr ještě každý dostane odměnu v podobě teplé večeře.

TrekBikeNightIII004

Foto: 

http://biketeamkralupy.rajce.idnes.cz/ – Hana Matoušková

http://mmast.rajce.idnes.cz/ – Maky Markéta Raketa

http://klabara.rajce.idnes.cz/ – Barbora Klap

Celkové výsledky:

http://www.sportovniservis.cz/trek-bike-night-series-no-4/

Galerie: